Sosiaali- ja terveyslautakunta sekä sosiaali-
ja terveysjaosto

Sosiaali- ja terveyslautakunta vastaa kaupungin lakisääteisistä sosiaali- ja terveydenhuollon viranomaistehtävistä sekä sosiaali- ja terveyspalvelujen tuottamisesta ja järjestämisestä.

Sosiaali- ja terveyslautakunnassa on 11 jäsentä. Lautakunnalla on tarpeen mukaan oikeus perustaa yksilön oikeussuojaa koskevia asioita varten jaosto.

Sosiaali- ja terveysjaostossa on 5 jäsentä, ja se käyttää yksilön oikeussuojaa koskevissa asioissa sosiaali- ja terveyslautakunnan päätösvaltaa. Jaostoon kuuluu puheenjohtajana sosiaali- ja terveyslautakunnan puheenjohtaja ja varapuheenjohtajana sosiaali- ja terveyslautakunnan varapuheenjohtaja sekä jäseninä kolme lautakunnan keskuudestaan valitsemaa jäsentä ja kullakin jäsenellä henkilökohtainen varajäsen.

Sosiaali- ja terveyslautakunnan kokoonpano

  Juha Berg (KESK)
044 256 9179
juha.berg@tornio.fi
varajäsen Mikko Vaara
vaara.mikko@gmail.com
  Olavi Stoor (VAS)
olavi.stoor@tornio.fi
varajäsen Sauli Hyöppinen
sauli.hyoppinen@tornio.fi
  Birgit Hietanen (KESK)
040 580 3679
birgit.hietanen@tornio.fi
varajäsen Eija Sunnari
eija.sunnari@gmail.com
  Osmo Huhta (KESK)
040 741 3662
osmo.huhta@tornio.fi
varajäsen Eija Tervahauta
eija.tervahauta@gmail.com
  Hanna Hukkanen (SDP)
hanna.hukkanen@tornio.fi
varajäsen Eija Kanto
info@opetusjakoulutuseijakanto.com
  Lotta Kuismanen (SDP)
lotta.kuismanen@tornio.fi
varajäsen Henni Saarela
henni.saarela@gmail.com
  Marjo Muhonen (VAS)
varapuheenjohtaja
040 960 3542
marjo.muhonen@tornio.fi
varajäsen Kati Kangas
kati.kangas@tornio.fi
  Pertti Pirttimaa (KESK)
puheenjohtaja
040 718 5606
pertti.pirttimaa@tornio.fi
varajäsen Rauno Ylikippari
rauno.ylikippari@hotmail.com
  Kyösti Rantamaa (KESK)
0400 696 323
kyosti.rantamaa@tornio.fi
varajäsen Kimmo Auno
kimmo.auno@tornio.fi
  Jyrki Risto (PS)
0400 104 975
jyrki.risto@tornio.fi
varajäsen Heikki Huhtalo
heikki.huhtalo@gmail.com
Kaisa Rättyä (KESK)
050 573 9835
kaisa.rattya@tornio.fi
varajäsen Konsta Lepistö
konstale97@hotmail.fi

 

 

 

 

Sosiaali- ja terveysjaoston kokoonpano

Pertti Pirttimaa Pertti, puheenjohtaja
Marjo Muhonen, varapuheenjohtaja

Hanna Hukkanen (varajäsen Olavi Stoor)
Osmo Huhta (varajäsen Kaisa Rättyä)
Kyösti Rantamaa (varajäsen Juha Berg)

 

Sivun alkuun