Meri-Lapin ympäristölautakunta

Meri-Lapin ympäristölautakunta vastaa yhteistoiminta-alueensa kuntien Tornio, Keminmaan ja Tervolan yhteisten rakennusvalvonnan ja ympäristönsuojelun viranomaisen palveluista.

Meri-Lapin ympäristöterveys- ja joukkoliikennejaosto vastaa yhteistoiminta-alueensa kuntien eli Tornion, Kemin, Keminmaan, Tervolan ja Simon eläinlääkintähuollon, ympäristöterveysvalvonnan ja joukkoliikenteen viranomaisen palveluista.

Lautakunnan ja jaoston ratkaisuvaltaa määritetään erillisellä johtosäännöllä. Lautakunnan ja jaoston kokousten pöytäkirjanpitäjänä toimii lautakunnan ja jaoston nimeämä viranhaltija. Meri-Lapin ympäristölautakunnassa on yhdeksän jäsentä. Meri-Lapin ympäristöterveys- ja joukko- liikennejaostossa on seitsemän jäsentä, ja se käyttää eläinlääkintähuoltoa, ympäristöterveysvalvontaa ja joukkoliikennettä koskevissa asioissa ympäristölautakunnan päätösvaltaa.

Meri-Lapin ympäristölautakunnan kokoonpano

Tornio

 

Kimmo Auno (KESK)
0400 694 356
kimmo.auno@tornio.fi
varajäsen Pauli Pyykkö
pauli.pyykko@pp1.inet.fi
Markku Sadinmaa (KESK)
puheenjohtaja
040 740 1107
markku.sadinmaa@tornio.fi
varajäsen Kyösti Rantamaa
kyosti.rantamaa@tornio.fi
Taru Santamäki (VAS)
0440 425 824
taru.santamaki@tornio.fi
varajäsen Anneli Stoor
anneli.stoor@gmail.com

 

 

Keminmaa

Pekka Heinonen (KESK)
0400 395 473
pekka56heinonen@gmail.com
varajäsen Pertti Yli-Öyrä
perttiyli@icloud.com
Jukka-Pekka Mikkola (VAS)
0400 927 424
jpmikkola@gmail.com
varajäsen Pauli Ylipelto
Auli Tasala (Keminmaalaisten parhaaksi)
040 547 8026
auli.tasala@gmail.com
varajäsen Marko Vuorinen

 

Tervola

Heikki Hepoaho (KESK)
varapuheenjohtaja
varajäsen Jukka Pekka Köngäs
Maija-Liisa Ekorre (VAS)
040 725 2838
maija.ekorre1950@gmail.com
varajäsen Alpo Kyngäs
Hanna-Leena Kaasila (KESK)
045 110 0456
hanski.keranen@icloud.com
varajäsen Mari Laine

 

 

Meri-Lapin ympäristöterveys- ja joukkoliikennejaoston kokoonpano

Tornio

 

Markku Sadinmaa (KESK)
puheenjohtaja
040 740 1107
markku.sadinmaa@tornio.fi
varajäsen Kyösti Rantamaa
kyosti.rantamaa@tornio.fi
Taru Santamäki (VAS)
0440 425 824
taru.santamaki@tornio.fi
varajäsen Anneli Stoor
anneli.stoor@gmail.com

Kemi

Anneli Mikkanen (VAS)
 varajäsen Tommi Sauvolainen
Kari Filpus (SDP)  varajäsen Ulla Miettunen

Keminmaa

Pekka Heinonen (KESK)
0400 395 473
pekka56heinonen@gmail.com
varajäsen Eveliina Hipsi-Tuokkola

Simo

Raimo Simoska (KESK)
0400 150 453
raimo.simoska@simo.fi
 varajäsen Tuomo Marttila
Tervola
Hanna-Leena Kaasila (KESK)
045 110 0456
hanski.keranen@icloud.com
varajäsen Mauno Ollikkala

 

Sivun alkuun