Kaupunginjohtaja Jukka Kujala

Tornion kaupunginjohtaja on yhteiskuntatieteiden lisensiaatti Jukka Kujala.

Kaupunginjohtaja johtaa kaupunginhallituksen alaisena kaupungin hallintoa, taloudenhoitoa ja muuta toi­mintaa. Työn vuosittaiset painopisteet ja tavoitteet johdetaan kaupunkistrategiasta ja talousarvion linjauksista sekä kuntasektorin ajankohtaisista näkymistä. Kaupunginjohtaja toimii kaupunginhallituksen esittelijänä ja vastaa asioiden valmistelusta kaupun­ginhallituksen käsiteltäväksi.

Kaupungin johtoryhmä

Johtoryhmän tehtävänä on kaupungin strateginen johtaminen, talouden, henkilöstön ja kehittämistoiminnan johtaminen, koko kaupungin yhteisten linjojen vetäminen sekä viestintä ja tiedonkulku.

Kaupungin johtoryhmän jäsenet
Kaupunginjohtaja
Jukka Kujala
p. 040 132 0403
jukka.kujala@tornio.fi
Toimialajohtajat
Kehitysjohtaja
Sampo Kangastalo
p. 040 764 0559
sampo.kangastalo@tornio.fi
Perusturvajohtaja
Leena Karjalainen
p. 040 554 9270
leena.karjalainen@tornio.fi
Sivistystoimenjohtaja
Varhaiskasvatus ja opetus
Ilkka Halmkrona
p. 050 591 5142
ilkka.halmkrona@tornio.fi
Sivistystoimenjohtaja
Kulttuuri ja vapaa-aika
Tarja Konola-Jokinen
p. 040 664 7787
tarja.konola-jokinen@tornio.fi
Tekninen johtaja
Markus Kannala
p. 040 583 5980
markus.kannala@tornio.fi
Asiantuntijajäsenet
Hallintopäällikkö
Outi Kääriäinen
p. 040 667 9760
outi.kaariainen@tornio.fi
Henkilöstöpäällikkö
Salla Kivelä
(virkavapaalla)
Vs. henkilöstöpäällikkö
Helena Bomström
p. 040 645 9660
helena.bomstrom@tornio.fi
Kaupunginlakimies
Hannu Markkula
p. 050 597 1342
hannu.markkula@tornio.fi
Talousjohtaja
Anne Vuorjoki
p. 040 126 7815
anne.vuorjoki@tornio.fi
Työllisyyspäällikkö
Samuel Juntunen
p. 0400 295 121
samuel.juntunen@tornio.fi
Viestintäpäällikkö
Anna-Erika Heikkilä
p. 040 649 7780
anna-erika.heikkila@tornio.fi
Henkilöstön edustaja
JUKO:n pääluottamusmies
Raija Collin
p. 040 511 0440
raija.collin@tornio.fi

 

Sivun alkuun