Kaupunginjohtaja Timo Nousiainen

Tornion kaupunginjohtajana on toiminut vuodesta 2015 lähtien valtiotieteiden maisteri Timo Nousiainen.

Kaupunginjohtaja johtaa kaupunginhallituksen alaisena kaupungin hallintoa, taloudenhoitoa ja muuta toi­mintaa. Työn vuosittaiset painopisteet ja tavoitteet johdetaan kaupunkistrategiasta ja talousarvion linjauksista sekä kuntasektorin ajankohtaisista näkymistä. Kaupunginjohtaja toimii kaupunginhallituksen esittelijänä ja vastaa asioiden valmistelusta kaupun­ginhallituksen käsiteltäväksi.

Kaupungin johtoryhmä

Johtoryhmän tehtävänä on kaupungin strateginen johtaminen, talouden, henkilöstön ja kehittämistoiminnan johtaminen, koko kaupungin yhteisten linjojen vetäminen sekä viestintä ja tiedonkulku.

Kaupungin johtoryhmän jäsenet
Kaupunginjohtaja
Timo Nousiainen
p. 0500 927 111
timo.nousiainen@tornio.fi
Toimialajohtajat
Kehitysjohtaja
Sampo Kangastalo
p. 040 764 0559
sampo.kangastalo@tornio.fi
Perusturvajohtaja
Leena Karjalainen
p. 040 554 9270
leena.karjalainen@tornio.fi
Sivistystoimenjohtaja
Ilkka Halmkrona
p. 050 591 5142
ilkka.halmkrona@tornio.fi
Tekninen johtaja
Markus Kannala
p. 040 583 5980
markus.kannala@tornio.fi
Asiantuntijajäsenet
Hallintopäällikkö
Outi Kääriäinen
p. 040 667 9760
outi.kaariainen@tornio.fi
Henkilöstöpäällikkö
Salla Kivelä
(virkavapaalla)
Vs. henkilöstöpäällikkö
Tarja Konola-Jokinen
p. 040 645 9660
tarja.konola-jokinen@tornio.fi
Kaupunginlakimies
Hannu Markkula
p. 050 597 1342
hannu.markkula@tornio.fi
Talousjohtaja
Anne Vuorjoki
p. 040 126 7815
anne.vuorjoki@tornio.fi
Viestintäpäällikkö
Anna-Erika Heikkilä
p. 040 649 7780
anna-erika.heikkila@tornio.fi
Henkilöstön edustaja
JHL:n pääluottamusmies
Arja Karhu
p. 040 563 2512
arja.karhu@tornio.fi

 

Sivun alkuun