Sivistyslautakunta

Sivistyslautakunta vastaa varhaiskasvatuksen, perusopetuksen ja nuorten ja aikuisten koulutukseen kuuluvien lakisääteisten asioiden valmistelusta sekä varhaiskasvatus- ja opetuspalveluiden tuottamisesta ja järjestämisestä. Sivistyslautakunta muun muassa hyväksyy opetussuunnitelman kuntakohtaisen osuuden, päättää koulukuljetusten yleisistä periaatteista ja esiopetuksen ja koulujen työ- ja loma-ajoista sekä valitsee koulujen rehtorit ja koulunjohtajat, vakinaiset opettajat sekä muun henkilökunnan.

Lautakunnan kokousten pöytäkirjanpitäjänä toimii lautakunnan nimeämä viranhaltija. Sivistyslautakunnassa on 11 jäsentä.

Sivistyslautakunnan kokoonpano

  Saana Eero (KESK)
044 027 0783
saana.eero@tornio.fi
varajäsen Johanna Aarnio-Keinänen
johanna.aarnio-keinanen@tornio.fi
  Erkki Hurtig (KD)
0400 391 725
erkki.hurtig@tornio.fi
varajäsen Jyrki Risto
jyrki.risto@tornio.fi
  Marja-Liisa Husa  (KESK)
040 592 5661
marja-liisa.husa@tornio.fi
varajäsen Matti Lankila
matti.lankila@tornio.fi
  Kati Kangas (VAS)
045 639 6045
kati.kangas@tornio.fi
varajäsen Aino Hyöppinen
aino.hyoppinen@tornio.fi
  Marko Koskimäki (KESK)
044 033 1971
marko.koskimaki@tornio.fi
varajäsen Teemu Kalliokoski
teekalliokoski@hotmail.fi
  Laura Kuismanen (KESK)
040 735 0456
laurakuismanen@hotmail.com
varajäsen Tiina Väkeväinen
tiina.vakevainen@tornio.fi
  Olavi Parkkila (VAS)
puheenjohtaja
040 594 1138
olavi.parkkila@tornio.fi
varajäsen Toni Keränen
toni.keranen@tornio.fi
  Katariina Petäjämaa (SDP)
0400 391 069
katariina.petajamaa@tornio.fi
varajäsen Hanna Hukkanen
hanna.hukkanen@tornio.fi
  Pertti Pirttimaa (KESK)
varapuheenjohtaja
040 718 5606
pertti.pirttimaa@tornio.fi
varajäsen Petri Joona
petri.joona@outokumpu.com 
  Minna Tennivaara (KESK)
044 526 6278
minna.tennivaara@tornio.fi
varajäsen Birgit Hietanen
birgit.hietanen@tornio.fi
  Ismo Urpilainen (KESK)
050 540 0295
ismo.urpilainen@tornio.fi
varajäsen Heikki Pelttari
heikki.lauri@hotmail.com

 

Sivun alkuun