Uratarinat – luo­kan­opet­ta­ja Riikka Luukela

Etusivu » Uratarinat – luokanopettaja Riikka Luukela

Kasvun iloa ja luottamusta arkeen – luo­kan­opet­ta­ja­na Torniossa

Riikka Luukela työskentelee luokanopettajana Hannulan koulussa Torniossa. Hän aloitti varhaiskasvatuksen opinnot Oulun yliopistossa vuonna 2014, suoritti myöhemmin myös luokanopettajan pätevyyden ja valmistui syksyllä 2020. Ennen nykyistä tehtäväänsä hän toimi luokanopettajana Simossa.

– Tornio ei ollut minulle entuudestaan tuttu, mutta avomieheni oli työskennellyt täällä aiemmin. Keväällä 2023 opiskelututtuni vinkkasi Tornion avoimista viroista ja monen sattuman summana sain vakituisen viran Tornion kaupungilta. Muutto pois Oulusta ei ollut helppo päätös, mutta lähipiirini tuki minua. Kesällä 2023 muutimme avomieheni kanssa Tornioon, ja onni täydentyi, kun hänkin sai saman vuoden syksyllä töitä Torniosta, Riikka kertoo.

“Parasta on seurata oppilaiden kasvua ja oppimisen iloa”

Riikka otettiin Hannulan koulussa heti lämpimästi vastaan. Työyhteisö on avoin ja helposti lähestyttävä ja kysymyksiin saa aina vastauksen. Hannulassa nauru kuuluu arkeen ja yhteistyö sujuu mutkattomasti.

– Parasta työssäni on seurata oppilaiden kasvua ja oppimisen iloa. Minulle on tärkeää kehua oppilaita ja tehdä heidän kehityksensä näkyväksi. Haluan olla kannustava ja luotettava aikuinen heidän elämässään. Arvostan sitä, että saan työskennellä omalla persoonallani ja että minuun luotetaan. Nautin myös yhteistyöstä. Kuluvana lukuvuonna olen suunnitellut oppitunnit yhdessä toisen ensimmäisen luokan opettajan kanssa ja oppinut paljon kokeneemmalta kollegalta, Riikka kuvailee.

– Arvostan sitä, että saan työskennellä omalla persoonallani ja että minuun luotetaan. Nautin myös yhteistyöstä, luokanopettaja Riikka Luukela kertoo.

Millainen on hyvä työpäivä – ja mikä tekee siitä mahdollisen?

Opettajan työssä Riikka pitää tärkeänä hyvää ennakkosuunnittelua, joka helpottaa sekä omaa että oppilaiden päivää. Suunnitelmien on kuitenkin oltava joustavia, sillä koulumaailmassa muutokset ovat osa arkea.

Hyvä työpäivä alkaa kuulumisten vaihdolla työkavereiden ja oppilaiden kanssa, ja keskustelut oppitunneilla rikastuttavat arkea. Parhaita hetkiä ovat oppilaiden oivallukset ja lähes päivittäin myös Riikka oppii uutta oppilailta. Kulinaristina Riikka arvostaa myös Torniossa tarjottavaa maukasta kouluruokaa.

– Omaan työhön voi täällä vaikuttaa. Voi esimerkiksi toivoa, millä luokka-asteella opettaa. Työnantaja tarjoaa erilaisia koulutuksia ja kannustaa osallistumaan niihin, mikä on mielestäni tärkeää ammatillisen kehittymisen näkökulmasta. Henkilöstöedut ovat myös hyvät, Riikka iloitsee.

Tuttu ja turvallinen kaupunki

Torniosta on tullut Riikalle kahdessa vuodessa tuttu ja turvallinen kotikaupunki, josta löytyy kaikki tarvittava. Torniossa tarjolla ovat kahden maan ja kaupungin hyvät puolet, sillä Ruotsin Haaparannalla on mahdollista tutustua ruotsalaiseen kulttuuriin tutustumisen ja pitää yllä ruotsin kielitaitoa.  

– Arvostan sitä, että välimatkat kaupungin sisällä ovat lyhyitä. Toisaalta Torniosta on kätevää tehdä päiväreissuja esimerkiksi Ouluun tai Ruotsin puolelle. Oulusta Tornioon muuttaessa meri muuttui joeksi, mutta arvostan sitä, että saan elää veden läheisyydessä, Riikka kertoo.

Vapaa-ajalla opiskelua ja liikunnan iloa

Viimeisen vuoden aikana Riikka on opiskellut itselleen terveystiedon aineenopettajan pätevyyden avoimessa yliopistossa, joten opinnot ovat vieneet osan hänen vapaa-ajastaan.

Tänä keväänä Riikka uskaltautui ensimmäistä kertaa avantoon työkavereiden houkuttelemana ja jäi heti koukkuun. Torniossa avantouinnin harrastamiseen onkin todella hyvät puitteet.  

– Käymme lisäksi useasti viikossa työkavereista koostuvan porukan kanssa Tornion kaupungin ohjatuilla Satsaa itseesi -treenivuoroilla. Ohjatut vuorot ovat todella mukavia ja sopivat kaiken tasoisille liikkujille. Kausimaksutkin ovat edullisia! Tämän ansiosta olen saanut elämääni aitoa liikunnan iloa. Tykkään myös käydä säännöllisesti Oulussa vanhempieni luona ja näkemässä kavereita, Riikka päättää.

Lue lisää

Ura maailmanluokan rajakaupungissa