Etusivu » Ajankohtaista » Kielikoulun lakkauttamiselle ei esteitä, koulukuljetusten laajentamista selvitetään

Kielikoulun lak­kaut­ta­mi­sel­le ei esteitä, kou­lu­kul­je­tus­ten laa­jen­ta­mis­ta selvitetään

Maanantaina 9.3. kokoontunut kaupunginhallitus esittää kaupunginvaltuustolle, että se hyväksyy Tornion ja Haaparannan yhteisen Kielikoulun lakkauttamisen syyslukukaudesta 2026 alkaen.

Kielikoulun lakkauttamista on valmisteltu sen jälkeen, kun Tornion ja Haaparannan kaupunginhallitukset totesivat yhteisessä kokouksessa marraskuussa 2025, että koulun jatkamiselle ei ole enää edellytyksiä.

Koulun lakkauttamiselle ei löydetty esteitä juuri valmistuneessa lapsivaikutusten arvioinnissa. Arvioinnin mukaan oppilaat voidaan siirtää muihin kouluihin turvallisesti ja hallitusti. Tor­nio­lai­sil­la oppilailla on syys­lu­ku­kau­des­ta 2026 alkaen mah­dol­li­suus jatkaa kou­lun­käyn­tiä Haa­pa­ran­nal­la tai palata ko­ti­kau­pun­kin­sa kouluihin.

Kaupunkien tavoitteena on varmistaa myös jatkossa hyvät edellytykset rajat ylittävälle koulunkäynnille ja luoda kestäviä yhteistyömuotoja Haaparannan ja Tornion koulujen välille. Yhteistyö rakentuu kevään aikana päivitettävän Rajan lapsi -yhteistyösopimuksen pohjalle.

Kou­lu­kul­je­tus­ten laa­jen­ta­mi­sen kus­tan­nuk­set selvitetään

Kaupunginhallitus merkitsi myös tiedoksi muutamia valtuusto- ja kuntalaisaloitteita.

Peruskoululaisten talvikuljetusten jatkamisesta viikon 14 loppuun asti on tehty sekä valtuusto- että kuntalaisaloite, ja lisäksi koulukuljetusten järjestämisestä myös toisen asteen opiskelijoille on tehty valtuustoaloite.

Kaupunginhallitus edellyttää, että koululaisten talvikuljetusten jatkamisesta keväisin viikon 14 loppuun asti aiheutuvat kustannukset huomioidaan vuoden 2027 talousarvioprosessissa. Kouluviraston laskelman mukaan talvikuljetuksen jatkaminen viikon 14 loppuun saakka tuo sivistystoimelle noin 27 000 euron vuosittaisen lisäkustannuksen. Kustannus on laskettu talvikuljetukseen oikeutettujen 4.–6.-luokkalaisten määrällä (laskentahetkellä 88 oppilasta) kerrottuna yksikköhinnalla 279,66 euroa.

Lisäksi kouluvirastolta edellytetään tarkempaa selvitystä siitä, millainen lisäkustannus syntyisi, jos kaupunki järjestäisi koulukuljetukset jatkossa myös toisen asteen opiskelijoille.

Talvikuljetusten järjestäminen peruskoululaisille ja koulukuljetusten järjestäminen toisen asteen opiskelijoille eivät ole kuntien lakisääteisiä palveluja.

Yhteisöjen avustusten haku alkaa huhtikuun alussa

Kaupunginhallitus julistaa haettavaksi hyvinvointiavustuksen ja kylien avustukset. Haku on avoinna 1.–20.4. välisenä aikana.

Kaupunki myöntää vuosittain avustuksia ensisijaisesti torniolaisille ja Tornion alueella toimiville rekisteröityneille yhteisöille. Avustusten tavoitteena on edistää ja ylläpitää monipuolista kansalaistoimintaa Torniossa ja tukea yhteisöjen terveyttä ja elinvoimaisuutta lisäävää toimintaa.

Lisätietoja

Olli Rainio
kaupunginhallituksen puheenjohtaja
olli.rainio@luottamus.tornio.fi
p. 040 654 6264

Jukka Kujala
kaupunginjohtaja
jukka.kujala@tornio.fi
p. 040 132 0403

Tornion kaupunginhallituksen esityslistat ja pöytäkirjat

Kuva: Tornion ja Haaparannan Kielikoulu. Kuva: Lapin materiaalipankki, Maija Hagberg.