Kaavat ja kau­pun­ki­suun­nit­te­lu

Kaupungin ke­hit­ty­mis­tä ohjataan asema- tai yleis­kaa­voil­la. Löydät vireillä ja voimassa olevat kaavat sekä kaa­voi­tus­kat­sauk­sen kaa­va­to­ril­ta.

Etusivu » ASUMINEN JA YMPÄRISTÖ » Kaavoitus ja mittaus » Kaavat ja kaupunkisuunnittelu

Kaavoilla ohjataan kaupungin ke­hit­ty­mis­tä

Tärkein tavoitteemme on tasapainoisesti ja hallitusti kehittyvä yhdyskuntarakenne, joka toimii hyvin kaikissa muutostilanteissa.

Tornion kaupungin fyysistä kehittymistä ohjataan asema- tai yleiskaavoilla. Löydät linkeistä vireillä olevat kaavat uudistetulta Tornion kaupungin kaavatorilta sekä voimassa olevat kaavat, kaavoituskatsauksen ja asemakaavan muutoshakemuksen.

Onnistuneen kaavoituksen edellytyksenä on toimiva maapolitiikka, jota varten on Tornion kaupunginvaltuusto hyväksynyt 10.11.2014 § 73 Tornion maapoliittisen ohjelman 2014–2021.

Palvelualueellamme laaditaan kaavojen lisäksi kehittämis-, katu- ja vesihuoltosuunnitelmia, joilla parannetaan ja ylläpidetään kaupungin rakennettua ympäristöä.

Kaa­voi­tuk­seen osal­lis­tu­mi­nen

Osallisilla on mahdollisuus ottaa osaa kaavoitukseen liittyvään suunnitteluun kaavaprosessin aikana. Luettelo ei ole poissulkeva ja voi muuttua kaavaprosessin edetessä.

Osallisia ovat muun muassa:

  • Kaikki ne, joiden asumiseen, työntekoon tai muihin oloisin kaava saattaa huo­mat­ta­vas­ti vaikuttaa
  • Alueen ja sen lä­hiym­pä­ris­tön maa­no­mis­ta­jat ja asukkaat
  • Kaava-alueen ja kaava-alueeseen ra­joit­tu­vien kiin­teis­tö­jen omistajat / vuo­kra­lai­set
  • Tornion kaupungin hal­lin­to­kun­nat
  • Vi­ran­omai­set
Aloitusvaihe

Kaavaprosessi käynnistyy joko kaupungin tai yksityisen maanomistajan aloitteesta, mikäli kyseessä on vaikutuksiltaan merkittävä asemakaava, jotka eivät ole kaavoituskatsauksessa, tulee aloituspäätös Teknisten palvelujen lautakunnalta. Aloituspäätöksen jälkeen kaavasta laaditaan osallistumis- ja arviointisuunnitelma (OAS), joka kertoo kaavan tarkoitus, tavoitteet, arvioitu valmistumisaikataulu sekä yhteyshenkilöt. OAS:ia voidaan tarvittaessa täydentää ja tarkastaa kaavaprosessin edetessä.

Kaava kuulutetaan vireille ja osallistumis- ja arviointisuunnitelma nähtäville kaupungin verkkosivuilla sekä paikallislehdessä. Kaava-aineistot tulevat nähtäville Kaavatorille koko prosessin ajaksi.

Aloitusvaiheessa osallisilla on mahdollista jättää mielipide Osallistumis- ja arviointisuunnitelmasta sen nähtävilläoloaikana. Riippuen kaavan merkittävyydestä nähtävillä oloaika on joko 14 vrk, 30 vrk tai 60 vrk. 60 vrk nähtävilläoloaika on käytössä mikäli kaavassa on valtakunnan rajat ylittäviä vaikutuksia ja sen vuoksi kuullaan myös Ruotsin viranomaisia.

Valmisteluvaihe

Valmisteluvaiheessa laaditaan kaavaselostus, kaavaluonnos tai -luonnoksia sekä tarvittaessa päivitetään osallistumis- ja arviointisuunnitelmaa sekä laaditaan tarvittavat liitteet.

Valmisteluvaiheen aineistojen nähtävilläoloaikana osallisilla on jälleen mahdollista jättää mielipide aineistoon. Nähtävilläoloajasta kuulutetaan kaupungin verkkosivuilla sekä paikallislehdessä.

Valmisteluvaiheessa tarvittaessa järjestetään myös yleisötilaisuus.

Ehdotusvaihe

Kaavaehdotus laaditaan kaupungin tavoitteiden ja saadun palautteen pohjalta, joka asetetaan nähtäville. Ehdotusvaiheessa osalliset sekä kunnan jäsenet voivat jättää muistutuksen aineistosta. Tarvittaessa yleisötilaisuus.

Hyväksymisvaihe

Kaava hyväksytään kaupunginhallituksessa/-valtuustossa. Päätöksestä on mahdollista valittaa hallinto-oikeuteen 30 vrk ajan. Vastineet toimitetaan muistutuksen jättäneille.

Voimaantulo

Voimaantulosta kuulutetaan kaupungin verkkosivuilla sekä paikallislehdessä. Voimaantullut kaava nähtävillä kaupungin karttapalvelussa.