Elämänlaatulautakunta

Elämänlaatulautakunta vastaa kaupungin kirjasto-, museo- ja kulttuuritoiminnasta, nuoriso- ja liikuntatoiminnasta, terveysliikunnasta sekä vapaasta sivistystyöstä. Lautakunnan tehtävänä on kansalaisvaikuttamisen ja kuntalaisten hyvän elämän ja hyvinvoinnin edistäminen yhteistyössä kolmannen sektorin ja järjestöjen kanssa. Elämänlaatulautakunta edistää myös kuntalaisten yhtäläisiä mahdollisuuksia sivistykseen, kirjallisuuden ja taiteen harrastamiseen ja jatkuvaan itsensä kehittämiseen.

Elämänlaatulautakunta myös valmistelee järjestöyhteistyön periaatteet, valmistelee oman toimialansa avustusperiaatteet kaupunginhallitukselle, jakaa järjestöjen ja yhteisöjen avustukset myönnettyjen määrärahojen ja kaupunginhallituksen hyväksymien periaatteiden puitteissa.

Elämänlaatulautakunnassa on 11 jäsentä.

Elämänlaatulautakunnan kokoonpano

  Kirsti Aho (KESK)
040 910 6708
kirsti.aho@tornio.fi
varajäsen Elina Söderström
elina.soderstrom@tornio.fi
  Hannu Alatalo (KESK)
puheenjohtaja
0440 738 150
hannu.alatalo@tornio.fi
varajäsen Konsta Lepistö
kostale97@hotmail.fi
  Vilho Auniola (KESK)
040 725 6845
varajäsen Jari Ponkala
jari.ponkala@kuljetus.inet.fi
Kaisa Juuso (PS)
044 575 7758
kaisa.juuso@tornio.fi
varajäsen Jari Sainmaa
jari.sainmaa@tornio.fi
Jarmo Kari (KESK, sit.)
040 869 8224
jarmo.kari@tornio.fi
varajäsen Heikki Pelttari
heikki.lauri@hotmail.com
  Sirpa Kokkonen (VAS)
sirpa.kokkonen@gmail.com
varajäsen Anneli Stoor
anneli.stoor@gmail.com
Laura Kuismanen (KESK)
laura.kuismanen@tornio.fi
  Jenni Lampela (VIHR)
varapuheenjohtaja
050 460 3938
jenni.lampela@tornio.fi
varajäsen Jetta Huttunen
jetta.huttunen@gmail.com
  Tuomas Lehtonen (VAS)
040 576 5590
tuomas.lehtonen@tornio.fi
varajäsen Aleksi Lalli
041 480 4090
  Eija Tervahauta (KESK)
040 770 5968
eija.tervahauta@tornio.fi
varajäsen Sari Juntura
sari.juntura@tornio.fi
  Mika Vaara (SDP)
040 910 5640
mika.vaara@tornio.fi
varajäsen Riku Hyttinen
riku.hyttinen@kolumbus.fi

 

 

Sivun alkuun